Celebrating life stories...

Memories

 

Memorial created 11-21-2007 by
N Chiume
Kanyama Chiume
November 22 1929 - November 21 2007

Guest Book Entries are free and are posted after being reviewed for appropriate content.
Your Name:
Where are you from: (optional)
Guest Book Text:
Note: Your Internet address is 54.225.21.88 (We track abuse)

 

<<< Prev  1  2  3  4  5  6  [7]  8  9  10  11  Next >>>

11-25-2007 6:32 AM -- By: Mandy Madati,  From: Houston, TX  

My deepest condolences to you and your family. May the good Lord keep you strong at these trying times, and may He rest your father in eternal peace......Amen

11-25-2007 6:25 AM -- By: Greyson & Vonnie Kiondo,  From: Washington, DC/Dar  

Wapendwa Mike na Susan pamoja na familia ya Chiume:

Tumepokea kwa majonzi taarifa za kifo cha baba na mzee wetu Kanyama Chiume. Kwa hakika huo ni msiba mkubwa sio kwenu tu bali hata kwetu sisi tuliomfahamu na kumheshimu.

Hatuna maneno yatoshayo kufuta majonzi mliyonayo. Kwa sababu hiyo, tunawaacha mdumu katika tegemeo lenu kwa Mungu.

Poleni sana kwa msiba.

Greyson & Vonnie Kiondo

11-25-2007 5:52 AM -- By: Lydia Haule,  From: San Jose, CA  

To Nathan and the entire Chiume's family, poleni sana. May the love and spirit of God guide your family through this difficult time and may your dad's soul rest in peace.

God bless your family.

Lydia

11-25-2007 2:49 AM -- By: Franklin Ndosi,  From: Tanzania  

My deepest condolences to you and your family Nathan... My thoughts and prayers are with you and your family during this time of pain and sorrow. May the lord rest his soul in eternal peace... Amen...

Regards, Franklin.

11-25-2007 12:17 AM -- By: ALI TWAHA LEMA,  From: 16 1/2 robinson street apt 1. BINGHAMTON NY 13901  

May Almight God rest his soul ineternal peace. AMEN.

11-24-2007 11:20 PM -- By: sophia Maruma,  From: Dar es salaam, Tanzania, Est Africa  

May Almight God rest his soul ineternal peace - Amen

11-24-2007 10:04 PM -- By: nyoni f f,  From: MI,USA  

Africa has lost one of the person who was patriotic during liberation,its god case no apeal,may god rest your soul in eternal peace

11-24-2007 8:47 PM -- By: Asha Nyang'anyi,  From: Maryland, U.S.A  

Kwa niaba ya Family yangu napenda kutoa pole kwa familia ya Marehemu kwa msiba huu. Tunaomba Mwenyezi Mungu awape nguvu na uvumilivu katika kipindi hiki kigumu. Mwenyezi mungu aiweke roho yake mahala pema peponi, AMEN!

11-24-2007 7:27 PM -- By: fadhili malima,  From: boston, massachutsetts  

kwa masikitiko makubwa naomba kutoa mkono wa pole kufwatia kifo cha baba yenu mzazi ,tunaomba kwa mwenyezi mungu aistiri roho ya marehemu mahali pema panapostahili

11-24-2007 6:40 PM -- By: Godfrey Mwakalindile,  From: Missouri - USA  

My Deepest Condolences go to the whole Family....May your pain and Sorrow be eased by Prayers $ Love from many Friends of Yours. R.I.P Comrade Mzee Chiume!!.

11-24-2007 6:18 PM -- By: TENGENEZA J M,  From: TANZANIA-DAR  

It is a great sorrow and grief for lovers of people and peace, not from Tanzania but from all parts of the world. Mzee Kanyama Chiume W.M is our babu and we real loved him,like Mwl. Nyerere,Chiume has been in the hearts of Tanzanians and will remain so for ever. Tears are uncontrolable on hearing and receiving his death news. We were not infored that mzee waas sick so for us it is a big shock! We are not threre to just blame anyone, we cant do that because God is the last and right decission maker on our lives. As you can count mzee was born in the month of november and has been called to rest the same month of november, differing ten days with those ones our beloved bibi, Nyankata Jesi. For Tanzanians, it is tears every corner;Kiberege, Dar, Tabora,Mazengo-Dodoma,Mafia,Mbeya just to mention a few. I am not sure how many out of the six figures(ministers) founders of the government of Malawi who are still alive thus;Chirwa, Bwanausi,Chisiza,Msonthi and Chogani. I can say for we Tanzanians,NYIFWA YAJURIKA! We are anxiously waiting for arrangements here in Dar so as to pay our last respect, Poooleni sana.

Regards, Julius

11-24-2007 5:51 PM -- By: kalumanga bernard jr,  From: OH/USA  

OUR DEEPEST SYMPATHIES FOR THE PASSING OF UR FATHER.UR IN OUR PRAYER AT THIS VERY DIFFICULT TIME

11-24-2007 3:40 PM -- By: Mary Zablon,  From: Tanzania  

Wapendwa Familia ya Mzee Chiume, Kwa huzuni na masikitiko natoa rambirambi zangu na pole nyingi kwa watoto, ndugu na jamaa kwa pigo hili kubwa lililowapata. Namwomba Mwenyezi Mungu awape nguvu, busara na hekima wakati huu wa maombolezo na pia uvumilivu kukabiliana na pengo lililoachwa. Mungu aipumzishe mahali pema roho ya Marehemu Chiume.

11-24-2007 3:29 PM -- By: nafisa Mnondwa,  From: toronto,canada  

Pole sana Nathan na wengine wote mloguswa na msiba huu, mwenyezi mungu akupeni nguvu na wepesi katika kipindi hiki kigumu.

11-24-2007 2:43 PM -- By: augustino malinda,  From: washington DC  

poleni sana, na msiba huu mkubwa ingwa sijawahi kubahatika kumuona mzee wetu lakini kutokea kwa ndugu na kiongozi mwenzangu Michael chiume nimeguswa na msiba huu. poleni sana na Mungu awape faraja katika kipindi hiki kigumu. wafilipi 4:4

11-24-2007 2:28 PM -- By: Chikosa Silungwe,  From: Coventry, England  

May the soul of Kanyama Chiume rest in peace.

11-24-2007 1:40 PM -- By: Elifaa Kinyaiya,  From: Minneapolis  

Nathan and family, Mungu awafariji katika kipindi hiki kigumu. Tupo nanyi kwenye sala na maombolezi. Kinyaiya's family.

11-24-2007 1:32 PM -- By: Inder Bajaj,  From: Dar es Salaam--Tanzania  

I had met Mr. Kanyama Chiume only once--he had created a life long impression on me as a true son of Africa--My condolences to the family and friends--he will be greatly missed.May God rest his soul in peace

11-24-2007 12:55 PM -- By: MATHAYO MWAKAGAMBA,  From: Makongo, Dar es salaam  

Tutamkumbuka sana Chiume kwa mchango wake wa ukombozi wa bara la afrika, demokarasia na makala nzuri kwenye magazeti ya uhuru, mzalendo, daily news na Sunday news...Bara la afrika limepoteza mtu muhimu..Bwana alitoa na sasa ametwaa, lihimidiwe jina lake! Mungu ailaze mahali pema peponi roho ya Kanyama Chiume.Amen

11-24-2007 12:53 PM -- By: Mhagama Family,  From: Los Angeles  

Akina Chiume-

Poleni na msiba mzito wa Mzee mpendwa.Mungu ndiye mwenye kutoa na ni yeye mwenye kutwaa.Sala na maombezi yetu ni kwenu hasa katika kipindi hiki kigumu.Mungu awazidishie imani na uvumilivu na tukiomba aiweke roho ya marehemu Mzee mahala pema peponi.Afrika nzima,Daima tutamlilia mzee wetu.

11-24-2007 12:47 PM -- By: Naima Abdallah Besta,  From: Dar es Salaam (currently in UK)  

William, Eunice and the rest of Chiume fammily, May God give you strength and console you at this difficult moment of the lost of your father who was a great man and inspiration to the social justice loving people.

May God rest his soul in eternal peace. Amen.

11-24-2007 12:34 PM -- By: Amani Shao,  From: Boston  

May the Almighty God rest his soul to eternal life, Amen.

11-24-2007 12:33 PM -- By: Angela Msimbira,  From: FL  

My condolences to your family, may you find strength during this difficult time and May his soul rest in Peace.

11-24-2007 12:28 PM -- By: Mmanywa, Lucas & Anna,  From: Winston-Salem, NC  

Poleni sana kwa msiba ulio wakuta. Tunawaombea Mungu azidi kuwatia nguvu, na kuwapa faraja na amani kwa wakaki huu mgumu. ...Naye Mungu atayafuta machozi yote machoni mwao. Revelation 7:17.

You are in our prayers.


11-24-2007 12:18 PM -- By: Paul Mwaitenda,  From: Ohio  

Poleni sana na mungu ailaze roho ya marehemu pema peponi. Amina.

11-24-2007 11:04 AM -- By: Michael Mlowe,  From: Tanzania  

Kwa niaba ya familia ya Mlowe napenda niwape pole na Mungu awape roho ya uvumulivu ktk kipindi hiki kigumu.Pia tunamwombea marehem na Mungu aiweke roho yake mahala pema peponi, Amina.

11-24-2007 11:01 AM -- By: Joseph L Mbele,  From: Mbinga (Tanzania), currently in the USA  

What sad news. I never met Mzee Kanyama Chiume, but I knew him as a writer and a great Pan-Africanist, who meant a great deal to us Tanzanians. I am greatly saddened by his departure and pray that God rest his soul in Eternal Peace and console and fortify his family, friends, and all who mourn and remember him.

11-24-2007 10:42 AM -- By: Paul T. Rupia,  From: Randolph, MA.  

Kwa familia ya Mzee Kanyama Chiume Poleni sana na msiba, Mungu awape baraka na nguvu katika kipindi hiki kigumu na tunamwombea marehemu apumzike kwa amani. Amina.

11-24-2007 10:29 AM -- By: Hilda Mshuza,  From: Dar es Salaam  

Pole sana Nathan,William,Miriam and the rest of the family. May God give you strength during this difficult period.

11-24-2007 10:23 AM -- By: Blair Sibale,  From: chitipa wenya but currently in Tokyo Japan  

It is a great loss to the chiume family and malawi nation for losing this great hero and freedom fighter at this time when we needed to learn something from this gentleman. may his soul rest in eternal peace. Poleni sana Blair.

 

<<< Prev  1  2  3  4  5  6  [7]  8  9  10  11  Next >>>

 

About VM    ::    FAQ    ::    Create    ::    Terms of Use    ::    Privacy Policy    ::    Resources    ::    Contact
Copyright (1996-2015) Virtual Memorials Inc. All rights reserved.